Galata Mevlevîhânesi Beyoğlu Kültür Yolu Festivali

<p>T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın himâyesinde 28 Mayıs- 12 Haziran 2022 tarihleri arasında Galata Mevlevîhânesi'nde gerçekleştirilecek olan Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde İnsan ve İrfan Vakfı olarak çeşitli etkinlikler ile yer alacağız.</p>

Galata Mevlevîhânesi Tarihçesi

Galata Mevlevîhânesi İstanbul’daki ilk Mevlevîlerin merkez tekkesi (âsitane) olma özelliğine sahiptir. Bir süre Halvetî zaviyesi bir süre de medrese olarak kullanılan mevlevîhâne, Divan Edebiyatı Müzesi olarak da hizmet vermiştir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla restore edilen yapı hâlen müze olarak kullanılmaktadır.

Galata Mevlevîhânesi Tarihçesine Ulaşmak İçin Tıklayınız

Galata Mevlevîhânesi'nde Metfun Zevat

Galata Mevlevîhânesi'nde metfun olan zevatın kimi şeyhlik makamına ermiş kimi gönlüyle mevlevîhâneyi güzelleştirmiş kimi de mevlevîhânenin yapım aşamalarında yer almıştır. Yapmış olduğu hizmetler ile gönüllere dokunan zâtlar Galata Mevlevîhânesi'nin türbe ve hâmûşân olarak anılan susanlar kısmında metfun olarak bulunmaktadırlar.

Galata Mevlevîhânesi'nde Metfun Zâtları Öğrenmek için Tıklayınız

Galata Mevlevîhânesi'nde Bulunan Kitâbe ve Mezar Taşları Transkripsiyonu

Galata Mevlevîhânesi ve hazîresinde gerek ince sanat işçilikleri ile gerekse içinde yer alan metinleri ile birçok kitâbe ve mezar taşı bulunmaktadır.

Kitâbe ve Mezar Taşları Transkripsiyonuna Ulaşmak için Tıklayınız

Şeyh Galip Hazretlerinin Nutk-ı Şerifleri

Dede ve babasının Mevlevî olması vesilesiyle doğumundan itibaren Mevlevî âdâbıyla yetişen, kendisi de bir Mevlevî Dede’si , dîvan şiirinin son büyük şairi, Türk mûsikisi bestekârı olan Şeyh Galib Hazretlerinin günümüzde icra edilen çok sayıda nutk-ı şerifleri bulunmaktadır.

Şeyh Galip Hazretlerinin Nutk-ı Şeriflerine Ulaşmak için Tıklayınız.

Tâc-ı Şerif Sergisi Fotoğraf Galerisi

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Galata Mevlevîhânesi'nde sergilenecek tâc-ı şerifler aslına uygun olarak İrfan Vakfı Terzihânesi'nde hazırlanmıştır.

Tâc-ı Şerif Sergisi Fotoğraf Galerisi'ne Ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Geleneksel Sanatlar Sergisi

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde İnsan ve İrfan Vakfı olarak Geleneksel Sanatlar Sergisi gerçekleştirilecektir. Hüsn-i hat, tezhip, katı', cilt gibi pek çok sanat eseri sergilenecektir.

Geleneksel Sanatlar Sergisi Eserlerine Göz Atmak İçin Tıklayınız.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde Eserleri Sergilenecek Sanatçılarımız

Ürettikleri sanat eserleri ile pek çok sergide ve atölyede yer alan kıymetli sanatçılarımız şimdi de Beyoğlu Kültür Yolu Festivali'nde bir araya geliyor.

Sanatçılarımızın Özgeçmişlerine Ulaşmak için Tıklayınız.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Galerisi

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Galata Mevlevîhanesi Etkinlikleri fotoğraf galerisi.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivalinden Fotoğraflara Ulaşabilirsiniz.

Etkinlik Takvimi

Haberdar ol

Bize bilgilerinizi bırakarak duyurularımızdan haberdar olabilirsiniz.

HABERDAR OL